pic
slide

Extralight s deskou - test 22. 4. 2015

May 28, 2015 , 0 Komentářů
Extralight s deskou - test 22. 4. 2015
 
Pokusím se své pocity rozvést trochu více. Přece jenom moje nadšení Vám nic neřekne a budete si pamatovat pouze to, že někdo někdy napsal, že to byla paráda.
A teď pojďme zpátky k detailům.

 

  1. Je hravá – co si pod tím představit. Postroj FANTOM extralight patří do kategorie lehkých sedaček. Tyto postroje mají měkké záda, aby se dali sbalit v co nejmenší balíček a byli lehké. Kombinace měkké sedačky s deskou mě příjemně překvapila. Zatímco zatlačením do pravé nebo levé nohy pošlete padák tak, kde chcete, s vrchní polovinou těla si můžete dělat úplně něco jiného. No prostě sedačka je měkká, poddajná, HRAVÁ.
  2. Točení – Do doby (tedy do včerejška) jsem si myslel, že FANTOM extralight díky INFLATABLE PROTEKTORU, který cca z 40% nahrazuje desku je točivou sedačkou. Neberte to tak, že FANTOM extralight netočí, ale já už mám první pocity FANTOMU extralight s deskou. A věřte je to rozdíl! Prostě deska je deska. Přenášení váhy, je velmi snadné postroj jde do náklonu rychle a ochotně.
  3. Citlivost tak akorát. Co si pod tímto představit. Na jaře začínáme dělat první lety v  sezóně, nejsme rozlítáni a jarní termika je taky poněkud ostřejší. Každý pilot má jinou představu co je a co není citlivá sedačka. Z mého pohledu pilota, který má za sebou více, jak 25 let lítaní a vzhledem k věku se spíše přikláním k pohodovému létání, byla citlivost postroje tak akorát. Jarní silnou termiku zvládala sedačka v pohodě, a když jsem potřeboval točit termiku, tak poslouchala na slovo.
  4. A co posed v postroji? Tak ten je zcela odlišný. Zatímco v Extralightu bez desky více ležíte, tak v Extralightu s deskou se posed více vzpřímil. Nohy jsou o něco výše a nemusíte se tolik zapírat o nožní desku. Jenom jsem trochu cítil desku pod zadkem. No jasně přece tam je a minulou sezónu jsem lítal postroje bez desky. Jistě ji někdo bude cítit více, někdo méně a někdo vůbec. Bude to zcela individuální.

 

Co napsat závěrem. Myslím si, že FANTOM extralight s deskou je budoucnost. Postroj zcela změnil svou charakteristiku a to k lepšímu. Extralighta s deskou bych doporučil všem, kteří hodně točí termiku a Extralighta bez desky bych doporučil těm, kteří šetří každé deko.
Další postroj, který si nachystám na testy, bude FANTOM light s deskou. Už se nemohu dočkat. Doufám, že mě postroj překvapí stejně jako FANTOM Extralight.

 

Petr Pokorný
Hlavní konstruktér KARPO FLY